poster1.gif, 5,2kB poster2.gif, 5,2kB poster3.gif, 5,2kB poster4.gif, 5,2kB poster5.gif, 5,2kB

Doutníky Cohiba

Doutníky Cohiba úvodem

Značka Cohiba se obecně užívá pro dva druhy doutníků, jeden který můžeme označit za takzvanou pravou Cohibu se vyrábí na Kubě a distribuuje jej firma Habanos S.A. jenž je vlastněná státem, druhý je vyráběn v Dominikánské republice. Doutníky Cohiba se proslavily díky kubánské Cohibě, která patří s dlouholetou tradicí mezi opravdové krále prémiových doutníků.

Název doutníky Cohiba převzali z řeči původních obyvatel Kuby z kmene Taíno, kteří výrazem Cohíba pojmenovávali tabák. Taínové patřili mezi původní obyvatele Portorika a Hispanioly, postupem času se však vlivem bojů o území přesunuli na Kubu. Kubánské doutníky Cohiba jsou plněny tabákem, který se pěstuje přímo na Kubě a prochází unikátním procesem fermentace a úprav typických pro tuto značku.

Doutníky Cohiba byly původně vyráběny výhradně pro přední představitele kubánské vlády a jejího představitele Fidela Castra, doutníky Cohiba byly také často věnovány jako dar na úrovni politických schůzek a diplomatických jednání a postupem času se staly opravdovým pojmem ve světě kvalitních, prémiových doutníků. Do komerčního prodeje se doutníky Cohiba dostaly až v roce 1982 a nastoupily tak úspěšnou cestu do rukou mnoha znalců a opravdových gurmánů.

Doutníky Cohiba z Kuby

Doutníky Cohiba patří mezi nejprestižnější a nejznámější zástupce prémiových kubánských doutníků, vyrábí se z tabáku který je pěstován výhradně na Kubě a pochází z takzvaného výběrového tabáku z oblastí San Luis a San Juan y Martinez na legendárních plantážích v údolí Vuelta Abajo provincie Pinar del Río. Tabák kterým jsou Cohiby plněny prochází speciálním procesem trojité fermentace v barelech kde získají větší jemnost než tabák jiných doutníků. Původně byly doutníky Cohiba vyráběny v továrně El Laguito, která se nacházela na předměstí Havany, později se v rámci dalšího rozvoje začala Cohiba vyrábět i v dalších kubánských továrnách. Chuť doutníků Cohiba je středně plná až plná.

Doutníky Cohiba a historie

K doutníkům Cohiba se vážou velmi zajímavé až legendární příběhy. Původně doutníky tohoto typu kouřil jeden z bodyguardu Fidela Castra jménem Bienvenido "Chicho" Perez, Fidel si všiml že se jedná o velmi aromatické a krásné doutníky a když se Pereze zeptal o jakou se jedná značku dozvěděl se že Perez tyto doutníky dostal jako dar od přítele jenž si je sám balí. Zmíněným mužem byl Eduardo Rivera, který pracoval jako balič doutníků v továrně La Corona v Havaně. Fidel Castro byl kvalitou doutníků tak unešen, že požádal Riveru aby je začal balit a vyrábět výhradně pro něj a pro Kubánskou vládu, dal mu k dispozici pět dalších baličů a další zaměstnance a jako výrobnu zvolil bývalé diplomatické sídlo na předměstí Havany El Laguito. Z budovy se postupně stává továrna na výrobu doutníků Cohiba s tím, že baliči doutníků jsou výhradně ženy. Výroba je přísně utajovaná, vstup do továrny je omezen a regulován tak aby byly zachovány výrobní procesy a postupy.

Doutníky Cohiba byly vyráběny výhradně pro Komunistickou vládu v čele s Fidelem Castrem a dále byly určeny jako diplomatický dar pro politické návštěvy Kuby a další významná jednání na diplomatické úrovni. Říká se, že jedním z důvodů proč byla výroba Cohiby tak důsledně střežena je i to, že měl Fidel strach z možného atentátu na svoji osobu ze strany CIA prostřednictvím otrávených doutníků. Také je známo, že si Fidel oblíbil především dlouhé a tenké doutníky typu Lancero a Corona Especial, které se později staly opravdovým hitem.

Fidel Castro se konečně rozhodl uvolnit doutníky Cohiba do komerčního prodeje u příležitosti konání mistrovství světa ve fotbale, které se konalo ve Španělsku v roce 1982. Prvními doutníky této značky, které se dostaly do prodeje byly Panetela, Corona Especial a Lancero později k nim přibily i Robusto, Exquisito a Espléndido. Těchto šest doutníků bylo později označováno jako takzvaná "klasická linie" (Línea Clásica).

V roce 1992 přivedla společnost Habanos SA řízená kubánskou vládou na trh novou řadu doutníků Cohiba pojmenovanou jako Línea 1492, připomínající cesty Christopher Columba do Ameriky. Každý doutník představuje jedno století od objevu nového kontinentu tohoto mořeplavce. Jedná se o doutníky Siglo I, Siglo II, Siglo III, Siglo IV, a Siglo V, a Siglo VI který byl přidán až v roce 2002 (šesté století od roku 1492).

U příležitosti zvláštních akcí vydává Habanos SA také speciální edice (Edición Limitada) doutníků Cohiba v různých velikostech, balení jsou také často označována jako "festivalové edice". V roce 2007 přinesla firma Habanos na trh nové doutníky Maduro 5 s tmavým krycím listem ve třech základních velikostech a to Maduro Secreto, Maduro Magicos a Maduro Genios.

Cohiba rovněž produkuje dva druhy takzvaných mini doutníků Cohiba Mini a Cohiba Club. Pod značkou Cohiba se také od roku 1987 vyrábí cigarety a od roku 1999 koňak.

Velikosti a typy doutníků Cohiba

Klasická série Série 1492 Série Maduro 5 Limitovaná edice Speciální vydání

Cohiba z Dominikánské republiky

Po revoluci a znárodnění kubánského průmyslu a dalších podniků opustilo mnoho výrobců doutníků ostrov a přesunulo se do Dominikánské republiky a Hondurasu. Zde majitelé dnes již doutníků zvučných jmen plněných tabákem z původních kubánských semen založili nové výrobny a podniky a postupně začali rozvíjet výrobu a export svých doutníků do celého světa. Vedle embarga USA vůči Kubě se postupně doutníky z Dominikánské republiky a Hondurasu dostávají na trh v USA i Evropě a vzhledem k nejistým právním okolnostem a omezením prodeje zboží pocházejícího z Kuby jsou i tyto "nekubánské" doutníky pojmenovávány podle značek, které známe z Kuby. Příkladem mohou být doutníky Hoyo de Monterrey, Montecristo či právě Cohiba. Mezi Habanos SA a dalšími výrobci doutníků došlo vzhledem k těmto skutečnostem v minulosti k mnoha vášnivým debatám přesto však v roce 1990 začal být ve spojených státech masově prodáván a nabízen právě doutníky Cohiba pocházející z Dominikánské republiky. V následných tahanicích a právních sporech mezi Cubatabaco resp. Habanos SA a společností Altadis SA, která patří mezi největší dodavatele doutníků v USA bylo rozhodnuto, že nesmí být krabice do kterých se doutníky balí opatřeny texty a prvky které je spojují s kubánskými značkami doutníků.

tisk | nahoru | zpět

Kouření zabíjí, přestaňte nyní
Jak přestat kouřit: www.koureni-zabiji.cz

TOPlist